← Wszystkie blogi

SZUKASZ AGENCJI REKLAMOWEJ KONIECZNIE WEŹ POD UWAGĘ TYCH 8 RZECZY

12th December 2020, Biznes

Jak wiadomo odpowiednio przygotowane materiały graficzne to istotny element sukcesu naszej marki. Do tego jednak potrzebny jest dobry specjalista, który zaprojektuje i stworzy dla nas coś wyjątkowego.

Najczęściej firmy decydują się na współpracę z agencjami graficznymi, reklamowymi – jak jednak znaleźć tą odpowiednią dla nas? Co należy wziąć pod uwagę?

1. Poznaj swoją konkurencję

Znasz powiedzenie „przyjaciół trzymaj blisko, ale wrogów jeszcze bliżej”? W biznesie podobnie jest z konkurencją – trzeba wiedzieć, czym się zajmuje, jak wygląda jej branding, jakie są jej dotychczasowe dokonania i trendy w danej branży. To ma wpływ na kierunek, jaki obierzesz w swojej działalności, pozwoli dostrzec punkt, w którym możesz się wyróżnić na tle innych, stanie się źródłem inspiracji.

2. Zrób badania rynku

Zrób dokładny research, przejrzyj portfolio różnych agencji, sprawdź ich dotychczasowe projekty i referencje lub zapytaj o polecenie znajomych – nie patrz jedynie na opisy, polegaj na faktach i rekomendacjach.

3. Dostosuj agencję do swoich potrzeb

Nie każda agencja reklamowa zajmuje się tym samym. Działasz bardziej digitalowo? Szukasz specjalistów od printu? A może zależy ci na kreatywnych i nietradycyjnych działaniach? Dopasuj agencję do swoich potrzeb i rodzaju działalności.

4. Zapoznania się z wizją i celami agencji

Dobra współpraca to taka, w której obie strony nadają na tych samych falach i rozumieją swoje cele. Sprawdź, jaka jest wizja i misja agencji, którą chcesz zatrudnić, czy podobnie podchodzicie do projektów i pracy, czy macie zbieżne spojrzenie na design i jego rolę w biznesie.

5. Poznaj ludzi odpowiedzialnych za projekt

Agencja jest twoim partnerem i pomocnikiem, dlatego postaraj się o dobre relacje z osobami, które będą odpowiedzialne za twój projekt. Porozmawiaj z nimi, wymieńcie się opiniami, zbudujcie atmosferę wzajemnego zaufania i sympatii. Dobra energia z pewnością będzie widoczna w finalnym projekcie!

6. Zacznij od mniejszych zadań

Na początek współpracy zacznij od czegoś mniejszego. Dzięki temu zbudujecie dobre relacje, poznacie się nawzajem i wypracujecie własne workflow. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i oczekiwaniami, dalsze działania będą naturalną koleją rzeczy.

7. Przygotuj dobry brief

Nawet najlepsza i najbardziej profesjonalna agencja nic nie wskóra, jeśli nie opowiesz o tym, czego potrzebujesz. Przygotuj dobry brief – opowiedz w nim o swojej marce, celach, grupie odbiorców, oczekiwaniach i zakładanym budżecie. To posłuży nie tylko agencji, ale też i tobie – przeanalizujesz swoje potrzeby, mocne i słabe strony marki, skupisz się na tym, co najistotniejsze. Jeśli coś będzie niejasne, agencja poprosi o doprecyzowanie i poprzez rozmowy zbudujecie wspólnie kierunek działań.

8. Zadbaj o informacje zwrotne i dobrych stosunków

Wymieńcie się doświadczeniami z przebiegu projektu, tym co poszło świetnie, a co wymaga dopracowania lub poprawy. Dla obu stron będzie to okazja do rozwoju i doskonalenia umiejętności komunikacyjnych, a także świetna podstawa do kontynuowania współpracy w przyszłości.

Przekonany o konieczności zadbania o design w Twojej firmie? Zapraszamy do Evenflow studio - pomożemy Ci w realizacji Twoich marzeń i osiągnięciu sukcesu.