21st October 2021, Biznes
Założenie i prowadzenie niewielkiego biznesu jest dzisiaj ułatwione dzięki wielu narzędziom dostępnym w Internecie. Pozwalają one przedsiębiorcom założyć stronę internetową, pozyskiwać darmowe zdjęcia czy poprowadzić księgowość. Pracę ułatwiają bezpłatne usługi biurowe od Google, a także narzędzia analityczne i ankietowe. Nie do przecenienia są możliwości oferowane przez media społecznościowe. Poznaj niektóre możliwości, z których warto skorzystać:
NameMesh sprawnie wyszukuje oraz sugeruje nazwy domen. Do przeszukiwania rozszerzeń domen, wykraczającym poza standardową .com, świetnie nada się Domainr. Jedne z najniższych cen rejestracji nazwy domeny oferuje NameCheap. Natomiast BlueHost czy HostGator zapewnią prosty i niedrogi hosting, który sprawdzi się zarówno w WordPressie, jak i innych aplikacjach internetowych.
Jeśli potrzebujesz logotypu, grafiki reklamowej, projektu graficznego lub strony internetowej, najlepszym pomysłem jest znalezienie dobrej, profesjonalnej agencji brandingowej. Takie usługi wykonuje Eveflowstudio
Darmowe, wysokiej jakości obrazy znajdziesz na Pixabay bądź Unsplash.io. To dobre miejsca pozyskiwania zdjęć dla tych, którzy mają napięty budżet. Warto jednak pamiętać, że nie ma wówczas mowy o wyłączności — wybrane przez ciebie fotografie możesz spotkać także na innych witrynach. Płatną bibliotekę obrazów oferuje Shutterstock. Ceny są rozsądne, a katalog obszerny i ciągle się rozrasta.
Ankiety konsumenckie Google mają tę zaletę, że nie musisz posiadać swojej listy kontaktów, by móc wysłać ankietę. Możesz skierować materiał do użytkowników Internetu i szybko uzyskać informację zwrotną na temat danego rozwiązania czy pomysłu. Bezpłatnie i wygodnie przeprowadzisz sondę wśród klientów lub partnerów biznesowych dzięki SurveyMonkey. Doskonale sprawdzi się także TypeForm, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Z kolei do badań ankietowych bezpośrednio w witrynie warto użyć Qualaroo.
Kompleksowe publikowanie na wielu kontach społecznościowych — Facebooku, Twitterze, Linkedin, Google+ i nie tylko — zapewnia Buffer. Umożliwia planowanie postów z wyprzedzeniem i publikowanie ich na wszystkich kontach jednocześnie. Pozwala także na przyznanie dostępu wielu pracownikom, dzięki czemu nie muszą logować się osobno na każdą platformę. Podobnie funkcjonuje Hootsuite, najpopularniejsze wśród startupów narzędzie do działań marketingowych w mediach społecznościowych. Z jednego panelu można zarządzać ponad 35 najpopularniejszymi sieciami społecznościowymi. Posiada także funkcje analityczne, dzięki którym możesz na bieżąco śledzić swoje dane.
Niezwykle prosty interfejs, nieograniczona liczba użytkowników i centralizacja wszystkich zasobów projektu to główne zalety Basecamp. Podobnym, choć nieco bardziej złożonym i droższym rozwiązaniem jest Asana. Warto także zwrócić uwagę na Trello — pomoże w zorganizowaniu list lub zadań na różnych tablicach oraz w przyporządkowaniu kart z opisem zadań konkretnym współpracownikom.
Ta bardzo popularna alternatywa dla pakietu MS Office pozwala na bezpłatne tworzenie oraz udostępnianie członkom zespołu różnego rodzaju arkuszy, dokumentów, formularzy i prezentacji. Można tu określić osoby, które są uprawnione do wyświetlania plików, sprawdzać, kto wprowadził zmiany w danym pliku, a także śledzić historię edycji.
Outpost to dobry pomysł na wspólną skrzynkę odbiorczą, która ułatwi zespołowi sprawną współpracę. Działa bez zarzutu w przypadku większości dostawców poczty e-mail. Natomiast Freshdesk rozwiązuje różne aspekty obsługi klienta, jak np. centrum pomocy, sprzedaż biletów czy śledzenie często zadawanych pytań. Najważniejsze funkcje obejmują automatyzację, raporty i analizy oraz produkty dla zespołów, takie jak sprzedaż, administracja itp. Startupy mogą skorzystać z 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.
jest międzynarodową platformą online, umożlwiającą dokonywanie płatności w 135 walutach, bez żadnych kosztów związanych z przeprowadzeniem transakcji. Ogromną popularnością cieszy się także PayPal, który pozwala na łatwe i błyskawiczne przekazywanie różnych form płatności na całym świecie.
Bezpłatnym i wygodnym rozwiązaniem, stworzonym z myślą o startupach i niewielkich firmach, jest Wave. Witryna pozwala kontrolować wydatki i dochody, a także umożliwia rozliczenia podatkowe. Warto przyjrzeć się także Freshbooks, które zapewnia wystawianie profesjonalnych faktur, akceptowanie płatności online, rejestrowanie wydatków oraz śledzenie swoich finansów. Podobnie działa QuickBooks. Z kolei Ballpark posiada podobne funkcje, ale oferuje także opcje umożlwiające kontrolę czasu i ustalanie budżetów na projekty.
Evenflow studio to miejsce gdzie stworzą i zaprojektują Twoją stronę. Jeśli potrzebujesz nieskomplikowanej strony internetowej, Wix jest w sam raz dla ciebie. Do jego zalet należy duża galeria szablonów oraz prosty edytor online. Jest także możliwość dodania funkcji koszyka na zakupy. Znakomitym kreatorem witryn, dedykowanym sprzedaży online, jest Shopify. Możliwość tego rodzaju sprzedaży zapewnia także Squarespace, który skupia się na designie i pozwala m.in. na dostęp do ogromnej galerii zdjęć czy kreatora logo. Jeśli twoja firma oferuje subskrypcję, przyjrzyj się Chargify — obsłuży płatności cykliczne i umożliwi oferowanie klientom różnych opcji subskrypcji.
Standardem dla analityki internetowej jest Google Analytics — prosty w obsłudze, bezpłatny i wszechstronny, spełnia oczekiwania nawet doświadczonych specjalistów marketingu online. Do generowania map popularności w witrynach chętnie używany jest HotJar, który pozwala zobaczyć, w które miejsca użytkownicy klikają najczęściej i jak daleko w dół przewijają stronę w twojej witrynie. OptinMonster pomoże wygenerować wyskakujące okienka na stronie, a nawet doda reklamy, które będą pojawiały się po wyjściu z witryny. Natomiast Mixpanel oferuje śledzenie różnych działań podejmowanych przez użytkowników w twojej witrynie lub aplikacji.
Canva to jedno z najlepszych narzędzi do projektowania graficznego online. Można wybrać szablon projektu lub stworzyć go od podstaw. Biblioteka zawiera około miliona czcionek, zdjęć i obrazów. Canva pozwala generować posty społecznościowe, grafiki na blogi, nagłówki na Twitterze, reklamy na Facebooku itp. Wersja podstawowa jest bezpłatna.
Własne infografiki zaprojektujesz także z Piktochart, który jest profesjonalny, darmowy i łatwy w użyciu. Jeśli nie czujesz się dobrze w działaniach graficznych lub chcesz zlecić to profesjonalnej agencji, zgłoś się do Evenflow studio.
Chcesz dodać strony docelowe do witryny lub stworzyć wyskakujące okienka bez konieczności kodowania? Wypróbuj LeadPages. Stworzenie stron docelowych umożliwi także Unbounce, poza tym pozwoli na łatwe testowanie i porównanie jednej wersji z drugą. Podobnie działa Visual Website Optimizer, który bez konieczności kodowania ułatwia testowanie zmian w witrynie i ocenę, która wersja jest najlepsza. Dobrym narzędziem do testowania zmian A/B w witrynie jest Convert — umożliwia weryfikację pomysłów na zwiększenie kliknięć, konwersji i ruchu na stronach.
Aby skutecznie prowadzić kampanie e-mail marketingu i na bieżąco informować odbiorców o ofertach, potrzebujesz wydajnej usługi newslettera. Doskonałym wyborem będzie MailChimp, oferujący darmowy pakiet startowy ze wszystkimi podstawowymi funkcjami. Podobnie działa Aweber, który różni się głównie opcjami obsługi klienta — MailChimp obsługuje tylko poprzez e-mail, Aweber odbierze telefon. Rozwiązaniem dla oszczędnych jest Sendy — może nie jest to w pełni funkcjonalne narzędzie, ale sprawdza się, jeśli chcesz niedrogo wysyłać e-maile. Kompleksową platformą do automatyzacji marketingu emailowego jest HubSpot. Warto wypróbować też Moosend — zapewnia funkcje automatyzacji tworzenia, planowania i śledzenia wydajności kampanii e-mailowych.
Potrzebujesz pomocy prawnej, usług księgowych? Zgłoś się do P&M Kancelaria Podatkowa sp.z o.o. Piotr Majewski tel. +48 516 606 262
Tekst: Magdalena Sprenger