← Wszystkie blogi

Pisanki Wielkanocne z Evenflow STUDIO, Czyli Jak Ozdobić Dom Inaczej Niż Wszyscy

3rd May 2023, Pisanki Wielkanocne

Pisanki Wielkanocne z Evenflow STUDIO, Czyli Jak Ozdobić Dom Inaczej Niż Wszyscy.


 

Pisanki wielkanocne zawsze  kojarzyły mi się z żywymi kolorami, nawiązującymi do budzącej się przyrody. Różne techniki ich zdobienia stosowane były od tysięcy lat, jednakże zawsze towarzyszyły im piękne barwy. Malowanie jajek to tradycja przedchrześcijańska. W starożytnej Grecji i Rzymie czerwone jajka składano w ofierze zmarłym. Za ich pomocą odczyniano też czary, zabezpieczano się przed chorobami i urokami,  próbowano nawet zapewnić sobie powodzenie w miłości.

Wrócę  jednak do pisanki wielkanocnej, jajka które w nawiązaniu do tradycji wielu kultur, stało się symbolem zmartwychwstania i odrodzenia Jezusa, ale także przeszło do popkultury jako piękna dekoracja domu podczas świąt. 


 

Zazwyczaj, te goszczące w  domach podczas śniadania wielkanocnego, to jaja kurze. Czasem w stroikach i wianuszkach stosujemy pisanki plastikowe. Są one bardziej trwałe, mogą nam posłużyć kilka lat, ale również są mniej ekologiczne i nie mają uroku natury. 

Świetnym rozwiązaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę trwałość są wydmuszki jaj strusich i gęsich. Bardzo efektowne ze względu na wielkość, ale również wytrzymałość. Ich skorupki cechuje większa odporność na stłuczenie. Są to również produktami ekologicznymi, a wydmuszki gęsie stanowią odpad z produkcji paszy. Malowanie ich jest więc rodzajem upcyclingu.


 

 

 

Ja osobiście zakochałam się w tych gęsich, ze względu na delikatnie chropowatą strukturę ich powierzchni i co za tym idzie efekt jaki można uzyskać podczas malowania. 

Nie stosuję wielu barw, prawdę mówiąc, zawsze lubiłam monochromatyczne prace i od tego się zaczęło. Pierwsze pisanki malowane były w odcieniach czerni i szarości. Czasem dodawałam złoto lub srebro. Chciałam aby pasowały zarówno do klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych wnętrz. Tematyka nie odbiegala od tych traycyjnych motywów, jednakże zawsze starałam się im nadać własny, niepowtarzalny styl. Przez wiele lat, wzór nie powtórzył się nigdy. Na moich pisankach goszczą ptaki, owady, rośliny i krajobrazy.
 

Czasem podczas indywidualnych zamówień tworzę na pisankach portrety psów, ludzi, lub tematy związane z ich hobby. Bywa też że są nagrodami w konkursach pasterskich. Jest to dobry pomysł na niepowtarzalny, spersonalizowany prezent dla bliskiej osoby. 

 

 

 

 

Z biegiem lat  zacząłam dodawać delikatne kolory, zawsze pamiętając o dominujących szarościach. Barwne ptaki i owady na strukturalnej warstwie skorupki sprawdziły się bardzo dobrze, nie dając efektu przeładowania czy krzykliwości barw.

 

Często pytacie:  Jak to zrobić? 

 

Wszystko zależy od Waszego pomysłu na dekorację i wnętrza które chcecie ozdobić.

Ja stosuję własną technikę, wypracowaną przez lata. 

Podstawą są najróżniejsze tusze, markery złote i srebrne, przecierane, wycieranie wzoru, aby nadać mu lekkości. Struktura skorupki nadaje rysunkowi charakterystyczny wygląd. 

A przede wszystkim pomysł! To co macie w głowie i jak wykorzystacie Wasze małe dzieła sztuki.

 

Można ułożyć je w koszyczku, lub na miękkim mchu w pięknym naczyniu. Świetnie prezentują się też jako ozdoba wielkanocnego stołu, obwiązane serwetkami, podczas uroczystego śniadania. 

Bawcie się formą i treścią bo radość tworzenia to najlepszy pomocnik talentu. 

 

jajka-dekoracyjne-wielkanocnego-ręcznie

 

Dobrego, bezpiecznego, ciepłego czasu dla Was wszystkich w otoczeniu piękna !
 

Karolina Czerwińska & Evenflow studio

Jeżeli jednak nie czujecie flow i nie chcecie sami malować, zawsze możecie zamówić Gęsie pisanki ode mnie na:

evenflowstudio@gmail.com

 


 

Powiązane blogi