← Wszystkie blogi

TOP 10 DARMOWYCH STRON, KTÓRE POWINIEN ZNAĆ KAŻDY TWÓRCA

30th August 2021, Website

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – głosi przysłowie. Jest w tym wiele prawdy. A najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Dlatego potrzeba posiadania dobrze przygotowanego portfolio, jest oczywista dla każdego artysty. Jednak nie każdy wie, jak takie należy je przygotować.

Starannie przemyślane, spójne portfolio jest internetową wizytówką twórcy i często stanowi pierwszy kontakt z potencjalnym klientem, który na jego podstawie podejmuje (lub nie) decyzję o współpracy. Powinno więc dobrze odzwierciedlać zarówno poziom umiejętności, jak i dotychczasowe doświadczenie autora. Warto skorzystać z darmowych, prostych w obsłudze stron, na których można umieścić portfolio online. W ten sposób nie tylko otrzymamy pomoc na etapie jego tworzenia, ale także uzyskamy grupę odbiorców – społeczność, w której znajdziemy obserwatorów oraz – miejmy nadzieję – przyszłych klientów.

Oto 10 miejsc, w których możesz umieścić swoje portfolio online bez żadnych kosztów:

 

1. Behance

 

 

To jedna z najpopularniejszych stron do prezentowania swoich osiągnięć i projektów. Wystarczy utworzyć profil, by móc dodawać obrazy, filmy czy inne treści cyfrowe. Każda osoba zalogowana w serwisie może dodawać komentarze i polubienia. Dodatkowo w aktualnościach można śledzić aktywność innych użytkowników, czerpiąc inspirację i nawiązując kontakty zawodowe. Behance udostępnia prace swoich użytkowników w galeriach internetowych (Illustration Served, Branding Served, Web Design Served). Najbardziej wyróżniające się projekty są wyświetlane na stronie głównej Behance. Jest tu także aktywna zakładka z ogłoszeniami o pracę z całego świata.

 

2. Dribbble

 

 

To dobre miejsce dla twórców, którzy chcą zaprezentować koncepcje lub fragmenty projektów. Można przesłać do 48 zdjęć miesięcznie, ale prace są widoczne wyłącznie w profilu autora (nie wyświetlają się ani na stronie głównej, ani w wynikach wyszukiwania), dopóki któryś z doświadczonych użytkowników, tzw. Graczy, nie zaakceptuje nowicjusza. Na wiele osób ta bariera działa zniechęcająco, ale z drugiej strony zapewnia wysoki standard prezentowanych projektów. Można ją zresztą ominąć, wykupując roczną opłatę członkowską.

 

3. Crevado

 

 

To jedna z najłatwiejszych w obsłudze stron internetowych oferujących utworzenie portfolio. Przesyłanie prac polega na użyciu narzędzia „przeciągnij i upuść”. Wersja bezpłatna pozwala na umieszczenie 30 zdjęć i 5 galerii. Za pośrednictwem Google Analytics Crevado umożliwia śledzenie statystyk odwiedzających stronę (jest to funkcja standardowa, dostępna w ustawieniach profilu). Crevado jest skonfigurowany do integracji z Facebookiem i z kontem PayPal, a także Fotomoto, co umożliwia sprzedaż prac online.

 

4. Coroflot

 

 

Aby dołączyć do społeczności Coroflot, należy przesłać kilka próbek swoich prac. Dopiero zaakceptowany twórca może opublikować swoje portfolio. Strona służy nie tylko prezentowaniu projektów, ale oferuje szerokie możliwości kariery, umieszczając wiele interesujących ofert pracy, a także podając przykładowe wynagrodzenia za projekty.

 

5. Cargo

 

 

Serwis oferuje bardzo łatwe i bardzo szybkie stworzenie swojej strony z obrazami, zdjęciami czy filmami. Witryna jest automatycznie optymalizowana pod kątem dowolnego urządzenia, dzięki czemu możesz oglądać swoje portfolio na smartfonie lub tablecie, a także na komputerze. Wersja bezpłatna pozwala na zbudowanie portfolio z 12 projektów.

 

6.  Adobe Portfolio

 

 

Adobe Portfolio oferuje opcję utworzenia strony powitalnej (dane kontaktowe, notka biograficzna oraz linki do profili w serwisach społecznościowych) oraz zbudowania galerii prac, które można przesłać bezpośrednio bądź zaimportować z Behance czy Lightroom. Platforma automatycznie dostosowuje się do dowolnego urządzenia.

 

7. Flickr

 

 

Z całą pewnością Flickr jest jedną z najbardziej znanych stron ze zdjęciami na świecie. To świetne miejsce, by dzielić się efektami swojej pracy i poznawać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Strona pozwala na udostępnianie zdjęć znajomym i rodzinie. Jednak silne nastawienie serwisu na społeczność  dla niektórych twórców stanowi podstawę do kwestionowania jego prefesjonalizmu.

 

8. YouPic

 

 

Strona zaprojektowana z myślą o fotografach. Umożliwia stworzenie bezpłatnego portfolio na wysokim poziomie. W zakładce Akademia można znaleźć informacje o warsztatach i kursach oraz materiały pozwalające na podnoszenie kwalifikacji. Ponadto YouPic oferuje użytkownikom możliwość korzystania z Blockchain. Technologia ta pozwala autorom zdjęć licencjonować swoje prace i obserwować statystyki dotyczące sposobu i zakresu ich wykorzystania.

 

9. Portfoliobox

 

 

Każdy artysta znajdzie tu narzędzia dla siebie. Strona pozwala stworzyć profesjonalną witrynę i sprawdza się wśród wszystkich twórców (fotografów, grafików, plastyków, modeli czy muzyków). Portfoliobox pozwala łączyć szablony i układy graficzne, pozwalając na stworzenie własnej, indywidualnej strony. Wersja bezpłatna obejmuje 10 stron i 30 obrazów. Platforma pozwala także na sprzedaż wszelkich prac, dzieł sztuki i  rzemiosła online.

 

10. WordPress

 

 

Platforma pozwala na stworzenie port folio, strony www, sklepu internetowego  lub bloga. Bogaty wybór szablonów i tematów sprawia, że jest wiele możliwości personalizacji swojej witryny. Dostępny jest pakiet darmowy jak i zróżnicowane wersje płatne. Z platformy korzystają nie tylko graficy czy fotografowie, ale także pisarze, dziennikarze i copywriterzy. WordPress pozwala także na prezentowanie różnych aspektów pracy twórczej i atrakcyjne łączenie dłuższych tekstów, obrazów i fotografii. 

 

Przekonanie o konieczności dbania o design w firmie? Zapraszamy do Evenflow studio - pomożemy Ci w realizacji swoich marzeń i osiągnięcie sukcesu.