← Wszystkie blogi

Zalety i wady darmowego kreatora logo

26th December 2020, Logo

Dla każdej firmy, produkty/ usługi są niczym aktywa, a logo stanowi tożsamość marki. Pamiętacie pionierskie logo Apple, albo twoje ulubione buty Nike, czy Puma? Nie zapomnieliście, prawda? Oczywiście rozpoznajemy te marki ze względu na ich wyjątkową ekspozycję i potężny branding. Jednak to, co je wyróżnia to logo, którego obraz pojawia się w głowie, kiedy widzimy nazwę.

 

Logo marki nie jest zwykłą grafiką umieszczaną na stronie internetowej, lub produkcie dla zwiększania atrakcyjności. To esencja tego, czym jest twoja firma. Logo przyciąga uwagę, odpowiada za silne pierwsze wrażenie, tworzy tożsamość waszej marki, odróżnia was od konkurencji i buduje zaufanie wśród klientów. To jest to, co logo może zrobić dla ciebie!

 

Aby przewidzieć taki wpływ, musisz posiadać logo, które odzwierciedla twój biznes w najlepszy możliwy sposób.  Kiedy już podejmiesz tę decyzję, musisz zastanowić się w jaki sposób stworzysz logo i kto ci w tym pomoże. Są generalnie na to dwa sposoby: zatrudnienie profesjonalistów, lub skorzystanie z internetowych kreatorów logo (najlepszy wybór, gdyż są bezpłatne).   

Jednak weź pod uwagę to, iż takie kreatory to łatwe rozwiązanie i powiedzmy sobie szczerze oszczędność czasu na stworzenie standardowego logo. Nie ma w tych oprogramowaniach nic unikalnego, co mogłoby wpłynąć na tożsamość waszej marki.   

 

Jeśli zastanawiasz się nad użyciem bezpłatnych narzędzi do tworzenia logo, niniejsze kwestie mogą zmusić cię do przemyśleń: 

 

free pik

Image Source

 

1. Ograniczone możliwości projektowe i oryginalność: Zaprojektowanie logo wymaga oryginalnego szablonu i w większości przypadków te narzędzia ci tego nie dostarczają. Wybór jest ograniczony ze względu na wstępnie zaprojektowaną grafikę, której często brakuje kolorów i wzorów. Ponadto propozycje zostały już pewnie użyte przez inne marki. W takich oprogramowaniach znajdziesz jedynie logo pozbawione profesjonalizmu i z nikłym wpływem na twoją markę.  

 

2. Ograniczone funkcje rozszerzeń: Logo marki to więcej niż malownicze obrazy, czcionki i kolory; to symbol twoich usług, cech, celów, a także klientów, których masz zamiar przyciągnąć do siebie. Największą wadą bezpłatnego narzędzia do tworzenia logo jest to, że nie daje możliwości dostosowania logo w większym stopniu, ponieważ nie możesz modyfikować dostępnych obrazów i grafik. Współpraca z profesjonalistami zaś otwiera szeroki wachlarz możliwości projektowych i pomaga zaprezentować twoją firmę tak, jakbyś tego chciał.  

 

3. Ryzyko naruszenia praw autorskich i znaków towarowych: Jeśli decydujesz się na stworzenie logo, używając internetowych oprogramowań, musisz sam zająć się kwestią praw autorskich i znaków towarowych. Dla tych, którzy dopiero co rozpoczynają działalność gospodarczą i nie mogą wesprzeć się pomocą prawną, jest to trudne zadanie.   

Co zaskakujące, nie można rościć sobie praw autorskich do logo, które zostało zaprojektowane przez przy użyciu bezpłatnego oprogramowania. W dużej mierze dlatego, że projekty pochodzą z przygotowanych wcześniej szablonów, więc przedstawiona myśl nie jest oryginalna. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że inni ludzie mogą wykorzystać to samo narzędzie i zaprojektować to samo logo. Aby uniknąć problemów z naruszeniem praw autorskich, lepiej zaufać projektantom, którzy będą odpowiedzialni za projekt twojego logo.   

 

4. Brak współpracy z konsultantami i grafikami: Gdy korzystasz z darmowego programu, tracisz okazję zwrócenia uwagi na kwestie, które uwzględnia się przed zaprojektowaniem logo, takie jak wygląd, potencjalny wpływ na odbiorców, etc. Poza tym nie masz wsparcia technicznego i innych zasobów, które pomagają w budowaniu marki. W tym przypadku zatrudnienie zespołu projektowego może zaoszczędzić ciężkiej pracy, która musiałbyś wykonać samemu.   

 

5. Ukryte opłaty: Internetowe narzędzia do tworzenia logo cieszą się największą popularnością, ponieważ są bezpłatne, przynajmniej tak się nam wydaje. Zwykle takie programy oferują nam bezpłatne wzory do podstawowego projektowania. Ostatecznie mogą naliczać opłaty, lub ograniczają najlepsze opcje dopóki nie wykupisz pakietu premium.  

 

Czy potrzebujesz profesjonalnego zespołu projektowego? 

 

freepik

Image Source

Internetowe kreatory logo mogą łatwo i szybko sprostać twoim potrzebom, ale na dłuższą metę mogą zaszkodzić wizerunkowi twojej marki. Są łatwo dostępne i każdy może sobie ich użyć, aby stworzyć projekt, który może okazać się  podobny, a nawet taki sam jak twój. Weź pod uwagę, że kopiowane logo zagraża rozpoznawalności firmy i marki, a nikt nie chce dopuścić do takich sytuacji.  

Można się zdziwić jak firmy na całym świecie chętnie wydają setki tysięcy dolarów na tworzenie logo przez profesjonalistów. Wiesz dlaczego? Oto kilka powodów: 

 

Logo jest tworzone przy udziale profesjonalistów (ich wiedzy i strategii), 

Logo jest dostosowane do indywidualnych potrzeb, 

Uzyskujesz dostęp do odpowiednich formatów dla różnych mediów, 

Logo zaprojektowane przez specjalistów wyróżnia cię na tle innych, 

Jakość usług, 

Brak ryzyka naruszenia praw autorskich. 

 

Jeśli ciężko ci stworzyć prosty projekt, który jest atrakcyjny, a jednocześnie odzwierciedla esencje twojej marki, pomyśl o zatrudnieniu profesjonalnego zespołu projektowego. Oczywiście należy rozeznać się na rynku, ale możesz nam zaufać. To jest tego warte. Niektóre firmy, takie jak Evenflow Studio mogą pomóc w tworzeniu logo, poczynając od wyboru projektu aż do jego skrupulatnego wdrażania. Odwiedź stronę, aby dowiedzieć się więcej.  

Jesteśmy zespołem profesjonalnych grafików

Mamy nadzieję, że niniejszy post pomógł podjąć decyzję o wyborze metod projektowania logo. Poinformuj nas, czy korzystałeś już z darmowych kreatorów, czy zatrudniłeś profesjonalny zespół.   

 

Powiązane blogi