← Wszystkie blogi

Jak zbudować strategię biznesową w czasach pandemii koronawirusa

5th October 2023, Biznes i Covid-19

Nastał bardzo trudny czas dla wielu przedsiębiorstw. Bardzo ograniczony kontakt z klientem, brak możliwości realizacji usług, niemożność sprzedaży produktów – to tylko niektóre z problemów, z którymi mierzą się przedsiębiorcy.

Niewiele jest gałęzi gospodarki, które w obecnej sytuacji notują wzrost produkcji i sprzedaży. Znacznie więcej firm boryka się z kłopotami, które wraz z upływem czasu będą narastać. Zamknięte przedsiębiorstwa, sklepy i restauracje, hotele, problemy z transportem, opłaty, kredyty i trudna sytuacja pracowników, to tylko niektóre problemy, które nie nastrajają optymistycznie.

 

Jak-zbudować-strategię-biznesową-w-czasach-pandemii-korona-wirusa-01

 

Kontroluj, co możesz

Niestety, na to, co dzisiaj dzieje się wokół nas, nie mamy żadnego wpływu. Nie istnieją też żadne złote, ogólne porady, jak wyjść obronną ręką z wciąż piętrzących się trudności. Jedyne, co możemy zrobić, to zastanowić się, jak dobrze wykorzystać ten czas. W wielu przypadkach możemy poświęcić go na przemyślenie strategii marketingowej i dostosowanie jej do obecnych warunków. Budowanie marki, wzmocnienie wizerunku, utrzymanie kontaktu z klientami lub zbudowanie nowych relacji na pewno nie będzie czasem straconym!

 

Jak-zbudować-strategię-biznesową-w-czasach-pandemii-korona-wirusa-02

 

Siła internetu

Dzisiaj z konieczności kto może, ten przerzuca się na pracę mobilną. W sieci spędzamy nieporównanie więcej czasu niż jeszcze kilka tygodni temu. To właśnie tutaj teraz toczy się życie. Pracujemy, tworzymy, rozmawiamy ze znajomymi, szukamy rozrywki. Dzięki firmom kurierskim i paczkomatom rozwija się handel online. Dzięki internetowi otworzyły się nowe możliwości zadbania o reklamę. Warto więc zastanowić się jak dotrzeć do nowych klientów, podtrzymać kontakt z obecnymi i budować wizerunek swojej firmy. Dobrym pomysłem jest poszukanie grup tematycznych dedykowanych naszej branży. Jest ich wiele, więc można wybierać! Jako przykład może posłużyć np. grupa dla grafików:

Graficy

Natomiast rzemieślnicy i rękodzielnicy mogą zajrzeć choćby na:

Rękodzieło

 

 

Jak-zbudować-strategię-biznesową-w-czasach-pandemii-korona-wirusa-03

 

Zatroszcz się o markę

Przyciągnijmy odbiorców poprzez zamieszczanie atrakcyjnych ogłoszeń w mediach społecznościowych, publikujmy interesujące posty, ciekawostki i porady dla klientów związane z Twoją branżą. Zastanówmy się, może warto zorganizować jakiś konkurs? A może sprzedaż online jest dla dobrym rozwiązaniem? Musimy pamiętać, że teraz, gdy jesteśmy pozbawieni kontaktu osobistego z klientem, bardziej niż kiedykolwiek liczy się wizualna strona naszej strony internetowej czy profili w mediach społecznościowych. Wizerunek internetowy jest wizerunkiem „obrazkowym”. Dbajmy więc o to, by publikowane zdjęcia były naprawdę dobrej jakości, a grafiki efektowne. Jeśli nie czujemy się na siłach zadbać o to we własnym zakresie, warto poszukać inspiracji lub zwrócić się o pomoc do artystów, grafików czy fotografików, jak choćby Evenflowstudio. Twórcy też przenieśli się do sieci i na pewno znajdą czas, aby wspomóc nasze działania marketingowe!

 

Jak-zbudować-strategię-biznesową-w-czasach-pandemii-korona-wirusa-05

 

Strona internetowa Twoją wizytówką

Strona internetowa firmy to podstawa profesjonalnego wizerunku firmy, jeśli więc dotąd jej nie posiadamy, teraz jest dobry czas, by pomyśleć o jej stworzeniu. Pamiętajmy o tym, żeby była prosta w obsłudze i przejrzysta, tak aby klienci mogli wygodnie się po niej poruszać i bez problemu znajdowali interesujące ich treści. Bez obaw, to wcale nie musi być kosztowne! Możemy zlecić stworzenie strony profesjonaliście lub skorzystać z któregoś z dostępnych darmowych szablonów. To naprawdę dobry pomysł na dotarcie do klienta w sytuacji, gdy niemal cały świat „utknął” w internecie. Jeśli mamy już stronę internetową, zatroszczmy się o SEO – optymalizację pod kątem wyszukiwarek. To znacznie zwiększy nasze możliwości w dotarciu do potencjalnych klientów i być może pozwoli wyprzedzić konkurencję. Powodzenia!

 

-------------------------------------------------------

Tekst: Magdalena Sprenger

 

 

Powiązane blogi